Хемофилия
Хемофилията е вродено кръвно заболяване, при което кръвта се съсирва много по-бавно поради липса или дефектна структура на определен фактор на кръвосъсирване- то. Болният от хемофилия не кърви по-силно в сравнение със здравия индивид, той кърви по-продължително.
Общи препоръки:
1. Да не се спортува активно. Да не се обездвижва организмът, а да се натоварва нормално. Да се избягват наранявания,
2. Да се спазва плодово-растителна диета. Да се консумират леки меса.
3. Да се избягват силни химически лекарства, които могат да увредят имунната система. Да се използват безвредни билкови лекарствени средства.
Билкови рецепти:
1. Чай от хвощ. Една чаена лъжичка от изсушената билка се залива с 300 мл вряла вода, кисне в нея 3 минути, прецежда се и се налива в термос. Пие се три пъти дневно, 30 минути преди ядене. При желание може да се подслажда с една лъжичка пчелен мед. Този чай намалява вероятността от кръвоизливи и спира бързо и най-силното кървене.
Забележка:
И най-полезната билка не бива да се използва без прекъсване повече от един месец. Затова през втория месец вместо хвощ може да се използват билките бял равнец, коприва или овчарска торбичка, а през третия месец отново може да се използва хвощ. От посочените билки чаят се приготвя по същия начин както от хвощ. За спиране на кръвоизливите могат да се използват и следните средства:
2. Семена от липа. Стриват се на прах и се посипват в носа при кръвоизлив. Ноздрите се стискат леко е палеца и показалеца на едната ръка при тази и при следващите 6 процедури.
3. Приготвя се разтвор от 100 мл вода и стипца на върха на ножа, който се смърка през носа няколко пъти при кръвоизлив.
4. Черупки от кокоши яйца се запичат леко, счук- ват се на прах и се пресяват. При кръвоизлив се поставят е памучен тампон в ноздрите.
5. Поставя се памучен тампон с кислородна вода в ноздрите.
6. Три супени лъжици мащерка се варят 30 минути в 1 л вода. Отварата се прецежда и се съхранява в хладилник. При кръвоизлив се поставя напоен в тази отвара памучен тампон в ноздрите.
7. Напръскване на главата и тила със студена вода. Поставяне на тампон в носа, напоен със силен, естествен ябълков или винен оцет в изправено положение.
8. Изпиване на чаша вода с две лъжички разтворена сол.
9. Вдишване на миризмата на камфоров спирт.
За възстановяване на функциите на далака:
1. Чай от коприва. Една чаена лъжичка с изсушената билка се залива с 300 мл вряла вода, кисне в нея 3 минути и се прецежда. Пие се три пъти дневно, 30 минути преди ядене. При желание може да се подслажда с една чаена лъжичка пчелен мед.
2. Чай от добре наситнена и разбъркана билкова смес: по 50 г корени от глухарче и великденче и по 25 г цветове от синя жлъчка (цикория) и лазаркиня. Една чаена лъжичка от билковата смес се залива е 200 мл вряла вода, кисне в нея 3 минути и се прецежда. Пие се два пъти дневно, 30 минути преди закуска и вечеря. Чаят не се подслажда!
3. Вечерта една чаена лъжичка наситнени корени от аир (сабловиден папур) се заливат със 100 мл студена вода. Сутринта се затопля леко и се прецежда. Пие се преди и след закуска, обед и вечеря по една глътка шест пъти дневно.
4. Чай от глухарче. Вечерта една чаена лъжичка надробени корени от билката се заливат с 200 мл студена вода. Сутринта се прецежда и се изпива на два пъти, преди и след закуска.
5. Чай от камшик (агримония). Една чаена лъжичка от билката се залива е 200 мл вряла вода, кисне в нея 3 минути, прецежда се и се пие на два пъти, преди закуска и вечеря. Забележка: Билките и билковата смес се пият по една седмица всяка или общо пет седмици. При необходимост лечението на далака може да продължи по същата схема след прекъсване от две седмици.
Коментари